_edited.jpg

Scindapsus

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

12-29°C

wind.png

Rüzgar

Zararsız

078-cloudy.png

Konum

Aydınlık/Yarı Gölge

cat.png

Toksisite

Zehirli

097-rain-5.png

Sulama

4 Haftada 1

Konum

Scindapsus güneş ışığına çok aldırış etmez. Direkt güneş ışığından uzak durduğunuz sürece bitkiyi nereye koyarsanız koyun, umursamıyor.  Scindapsus ile ilgili kullanışlı olan şey, bitkinin çok fazla veya çok az ışık alıp almadığını göstermesidir. Çok az ışık varsa, bitki farklı renk yapraklara sahip olsa bile yapraklar yeşile dönecektir. Scindapsus çok fazla ışık alır almaz pek çok renk farklılığıyla biraz kendi rengine döner. Ek olarak,  bulunduğu yer de ne kadar az ışık  olursa, yaprak o kadar koyu olur.

Bitki Besini

Sansevieria çok yavaş büyür. Bu nedenle ekstra besin, bitkinin gerçekten ihtiyaç duyduğu bir şey değildir. Büyümeyi teşvik etmek için bitki beslemesini kullanabilirsiniz elbette. Önerilen miktarın 1 / 4'ünden fazlasını vermemenizi öneririz. Ayrıca ayda iki defadan fazla bitki besinine gerek yoktur.

Saksı Değişimi

Philodendron'un saksısını 3 yılda bir  değiştirmenizi öneririz. İthal torf toprağı ve öncekinden en az %20 daha büyük bir saksı kullanın . Saksı değişimi sayesinde bitki büyümek için yeni bir alan elde edecek. Bir bitkinin saksısını değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır. İlkbaharda bitki, büyümek için enerji üretir ve kök gelişimi için gereklidir.

Sulama

En iyisi Scindapsus'a haftada bir yudum su vermektir. Bu, bitkinin toprağını daima hafif nemli tutar. Scindapsus'u çok mutlu ettiğin bir şey! Dikkat etmeniz gereken en ö . Bu durumda su hiçbir yere gidemez ve kök çürüklüğü gelişir. Scindapsus'un ne kadar suya ihtiyacı birkaç faktöre bağlıdır. Bitkinin ve saksının büyüklüğü kadar bitkinin malzemesi ve konumu da sulama için çok önemlidir. Kışın sulamayı haftada birden 1,5 ila 2 haftada bire yükseltebilirsiniz.

Zehirli mi?

Sansevieria'nın büyük bir dezavantajı: biraz zehirlidirler. Çocuklara ve / veya evcil hayvanlara bitkiyi kemirme fırsatı verilmediğinden emin olun. Bitkinin özsuyu mide-bağırsak şikayetlerine neden olabilir. Bitki yenmişse bir doktora başvurmak en iyisidir.

Hastalık ve Zararlılar

Sansevieria'nın bir başka kullanışlı avantajı nadiren hastalıklardan ve zararlılardan muzdariptir. Bitki yaprak bitlerinden muzdarip mi? Sansevieria'nın sert yapraklarına sert bir şekilde su püskürtün. Bundan sonra haşerelerin çok çabuk yok olacağını göreceksiniz. Zararlıları püskürtmek işe yaramadı mı? Ayrıca kimyasal böcek ilaçları da kullanabilirsiniz.

Hava Temizleme

Süper bir ev bitkisi olmasının yanı sıra, Sansevieria'nın başka bir avantajı daha vardır. Bitki havayı arındırmada son derece iyidir! Hava temizleyen iyi bitkilerin bir listesini yaparsak, Sansevieria kesinlikle orada olurdu.