top of page

Philodendron Bakımı

Güncelleme tarihi: 16 Haz 2022

Philodendron, Araceae ailesindeki çiçekli bitkilerin büyük bir cinsidir. Philodendron'lar açık havada, ılıman iklimlerde, gölgeli yerlerde yetiştirilebilir. Organik madde oranı yüksek nemli topraklarda gelişirler. Daha ılıman iklimlerde, toprak kaplarda veya su kaplarında yetiştirilebilirler. Pilodendron'lar karanlık yerlerde hayatta kalabilmelerine rağmen, aydınlık alanları daha çok tercih ederler.Konum🌥️

Philodendron, güneşli yerlerin pek hayranı değildir. Bitki bu nedenle direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Öğle vakitlerinde parlak güneş ışığından kaçının! Bitkiye 3 saat gün ışığı vermek en iyisidir. Tavsiyemiz bundan daha fazlası olmasın! Bitkiyi doğrudan pencerenin yanına yerleştirmeyerek Philodendron'a bu 3 saatlik ışığı verebilirsiniz.


15 ila 18 °C arasındaki sıcaklıklarda gelişir ve diğer ev bitkilerinden daha düşük ışık seviyelerinde hayatta kalabilir.

Sulama💧

Philodendron'un toprağını daima hafif nemli tutmak önemlidir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında! Haftada bir biraz su verin. Ama sonra gerçekten birazcık! Philodendron çok az su kullanır. Bu durum zamanla toprakta çok fazla su birikmesine neden olabilir ve fazla su topraktan akıp gidemez. Suyun çıkacağı tek yol köklerdedir ve bu da kök çürümesine neden olabilir. Kışın daha az su verebilirsiniz. Kışın iki haftada bir sulamak en iyisidir.


Saksı Değişimi🪴

Philodendron'un saksısını her yıl değiştirmenizi öneririz. İthal torf toprağı ve öncekinden en az %20 daha büyük bir saksı kullanın . Saksı değişimi sayesinde bitki büyümek için yeni bir alan elde edecek. Bir bitkinin saksısını değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır. İlkbaharda bitki, büyümek için enerji üretir ve kök gelişimi için gereklidir.


Bitki Besini💊

Philodendron'u bahardan itibaren beslemek önemlidir. Ekstra bitki besini vererek bunu haftalık olarak yapabilirsiniz. Philodendron ortalama olarak her 2 haftada bir bitki besinine ihtiyaç duyar. Bunun için yeşil yapraklı bitki besinini kullanabilirsiniz. Sonbahardan hemen önce bitki besinini aşamalı olarak durdurduğunuzdan emin olun. Sonbahardan kışa kadar bitkinin beslenmesine ihtiyaç yoktur.Hava Temizleme💨

Güzel bir ev bitkisi olmasının yanı sıra , Philodendron aynı zamanda hava temizleyicidir. Bitki gündüzleri stomalarını açar. ve bu şekilde CO2'yi oksijene dönüştürür ki bu sizin için bir avantajdır. Ek olarak, Philodendron havayı temizlemede de ustadır. Artık kirli kokular ve zararlı maddeler yok! Philodendron sizin için bununla ilgilenecek.


Hastalık ve Zararlılar🕷️

Neyse ki, bir Philodendron genel olarak hastalıklardan ve haşarattan muzdarip değildir. Bitkinin yapraklarına yakından bakmak en iyisidir. Bitki et böceklerinden muzdarip olursa, hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz. Yaprakları nemli bir bezle silmek ve bitkiye böcek ilacı püskürtmek en iyisidir.


Zehirli mi?🧪

Philodendron yutulduğunda zehirlidir. Kediler genellikle bitkilerden çok etkilenir. Bitkinin yapraklarına yakından bakın. Yaprak yenildi mi? Daha sonra bir veteriner hekime danışın. Philodendron'un yaprakları kedinin böbreklerini etkileyebilir. Garip davranışları ve çarpıcı semptomları yakından takip edin.
139 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page