top of page

Calathea Bakımı

Calathea, Marantaceae familyasına ait çiçekli bitkilerin bir cinsidir. Genellikle calatheas veya (akrabaları gibi) dua bitkileri olarak adlandırılırlar. Tropikal Amerika'ya özgü olan türlerin çoğu, dekoratif yaprakları ve bazı türlerde renkli çiçek salkımları nedeniyle saksı bitkileri olarak popülerdir. Calathea yaprakları genellikle büyük ve rengarenk desenlidir. Yapraklar genellikle pembe, turuncu, kırmızı ve beyaz gibi parlak renklerle alacalıdır.Konum🌥️

Doğada, Calathea gölgede büyür. Genellikle bu gölge, Calathea çevresinde büyüyen daha büyük bitkiler ve ağaçlardan oluşur. Calathea bu nedenle güneş ışığına gerçekten aşina değildir. Calathea'yı doğada olduğu gibi güneş ışığına yerleştirmemek önemlidir. Hem doğrudan hem de dolaylı güneş ışığından kaçınmak en iyisidir. Kısmi gölgede Calathea için ışığı filtreleyen bir perde olsun. Eğer çok fazla güneş ışığına maruz bırakırsanız yaprakları sarıya dönebilir ve bu olsun istemezsiniz.


Bazı calathea'lar banyolara, mutfaklara ve yüksek nem seviyesine sahip diğer alanlara yerleştirilebilir.

Sulama💧

Calathea çok su tüketir. Yaz aylarında haftada iki kez küçük miktarlarda sulamak en iyisidir. İlkbahar ve sonbaharda haftada bir yeterlidir. Calathea'nın her zaman nemli toprakta olması önemlidir. Sulamaya ek olarak, bir Calathea'ya fıs fıs ile su püskürtmek de önemlidir. Yüksek nem seven bitkilerdir. Mükemmel bir banyo bitkisidir. Sonbaharda onu daha az sulayabilirsiniz.


Saksı Değişimi🪴

Saksısında büyümediği sürece her yıl değiştirmek gerekli değildir Bitkinizi ve köklerini sağlıklı tutmak için iki yılda bir saksı değişimi yapılmasını öneririz. Calathea'yı satın aldıktan hemen sonra değiştirmenizi öneririz. Calathea'nın saksısını değiştirmek yeni besinler ve kök gelişimi için daha fazla alan sağlar. Yeni saksınız bir öncekinden minimum %20 daha büyük olmalıdır.


Bitki Besini💊

İlkbaharda Calathea için ekstra besin ihtiyacı duyulur. İlkbaharda ve yaz aylarında o kadar çok yeni yaprak üretir ki bitki besinine ihtiyaç duyar. Yeni yapraklar çıkarmak çok enerji gerektirir ve Calathea bunu topraktan tek başına alamaz. Sulamaya ek olarak fıs fıs ile yapraklarına nem sağlamak önemlidir. Sonbaharda sulama miktarınızı biraz düşürebilirsiniz.Hava Temizleme💨

Calathea güzel olmasısın yanı sıra, sizin için iyi bir şey de yapar. Son derece iyi bir hava temizleyicidir. Bitki gün boyunca güzel yapraklarının stomalarını açar ve CO2'yi oksijene dönüştürür. Yeterince faydası yokmuş gibi bir de hidrojen buharı yayar ve evinizdeki kötü kokuları ve zararlı maddeleri hapseder.


Hastalık ve Zararlılar🕷️

Calathea'nın yapraklarını çok seviyoruz ancak onu başka sevenlerde var. Sonbaharda, evimizdeki ısıtma tekrar açılır açılmaz, Calathea'da örümcek akarları oluşabilir. Neyse ki, örümcek akarlarına karşı da önleyici tedbirler alabilirsiniz! Calathea'yı arada bir böcek ilacı ile buğulayın ve örümcek akarlarını uzak tutun.


Zehirli mi?🧪

İyi haber! Calathea ailesi, insanlar veya hayvanlar için toksik değildir. Evcil hayvanlar içi bu nedenle Calathea çok güvenlidir. Bitkinizde yaprakların ısırıldığını ve hayvanın tuhaf davranışlar sergilediğini mi görüyor musunuz? En iyi tavsiye için veterinerle iletişime geçin.
193 görüntüleme1 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Rated 5 out of 5 stars.

Açıklayıcı olmuş. Teşekkürler.

Like
bottom of page