top of page

Aloe Bakımı

Aloe, süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde yetiştirilir. Tür, modern bahçıvanlar arasında şifalı bitki olarak ve ilginç çiçekleri, şekli ve sulu olmasıyla popülerdir. Bu öz, türlerin doğal yağışların düşük olduğu bölgelerde hayatta kalmasını sağlayarak, onu taş döşeli bahçeler ve diğer düşük su kullanılan bahçeler için ideal yapar. Kış aylarında Aloe çok az nem ister ve uykuda kalabilir. Don veya karlı bölgelerde, türler en iyi şekilde iç mekanlarda veya ısıtılmış seralarda saklanır.Konum🌥️

Aloe, bakımı çok zor bir bitki değildir. İster yarı gölgede ister direkt güneş ışığında yetiştirebilirsiniz. Direkt gelen güneş ışığını çok iyi tolere edebilir hatta çok az ışığın olduğu konumlarda da yetişebilir. Evinizde hangi konumu seçerseniz seçin Aloe kolay adapte olmaktadır.


Sulama💧

Yaz aylarında Aloe'ya ayda bir su verebilirsiniz. Çok fazla şeye ihtiyacı yoktur. Sadece sıcak hava dalgasının yoğun olduğu dönemlerde fazladan biraz su verebilirsiniz. Unutmayın sadece toprağı tamamen kuruduğunda su vermelisiniz. Yarı gölge bir konuma koyarsanız kök çürüme riski daha fazladır. Bitki yarı gölgede daha az su kullanır ve sulamak için ne kadar suya ihtiyacı olduğunu tahmin etmek zor olabilir. Bu nedenle bitkinize biraz daha az su verin. Düşündüğünden daha azına ihtiyacı vardır, hatta kışın sulamayı unutabilirsiniz :)


Aloe etli bir bitkidir bu nedenle su depolama konusunda uzmandır. Tek sorun çok fazla su onu korkutur.

Saksı Değişimi🪴

Saksısında büyümediği sürece her yıl değiştirmek gerekli değildir Bitkinizi ve köklerini sağlıklı tutmak için iki yılda bir saksı değişimi yapılmasını öneririz. Yeni saksısı bir öncekinden %20 daha büyük olmalıdır.


Bitki Besini💊

Aloe, besin açısından fakir topraklarda doğal olarak büyür. Bir ev bitkisi olarak aslında herhangi bir ek bitki besinine ihtiyaç duymaz. Büyümeyi teşvik etmek isterseniz ilkbaharda bitki besini kullanabilirsiniz. Bitki besinini kaktüsler için olandan seçin ve önerilen biktarın 1/4'ünü kullanın. Daha fazlasına ihtiyacı yoktur.


Hava Temizleme💨

Aloe öz suyunun yanı sıra havayı arındırmada da iyidir. Genellikle boya ve kimyasal temizlik ürünlerinde bulunan Benzen ve Formaldehit gibi zararlı maddeleri anında havadan uzaklaştırır. Eviniz tadilattan yeni mi çıktı? O halde kötü kokulardan kurtulun! Aloe bu durumu sizin için çözecektir.


Hastalık ve Zararlılar🕷️

Aloe da çok az hastalık ortaya çıkar. Aloe oldukça özel bir ev bitkisidir. Özel işlevlerinden daha da fazla yararlanabilirsiniz. Örneğin yaprağından çıkan jelimsi bitki özü iyileştirici bir etkiye sahiptir. Cilt sorunları, yanıklar veya serinlemek için mükemmeldir.Zehirli mi?🧪

Aloe zehirli değildir. Evcil hayvanınız Aloe'nun yapraklarıyla fazla meşgulse o halde dikkatli olun. Aloe'nun suyu müshil etkisi yaratabilir. Garip davranış durumunda en iyisi veterinere danışmak olacaktır.
56 görüntüleme0 yorum

İlgili Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page