top of page

Monstera

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

20-30°C

wind.png

Rüzgar

Zararlı

078-cloudy.png

Konum

Yarı Gölge

cat.png

Toksisite

Zehirli

097-rain-5.png

Sulama

Haftada 1

Konum

Monstera o kadar da zahmetli bir ev bitkisi değil. Onu nereye koyacağını düşünme, direkt güneş ışığı altında olmadığı sürece önemli değil. Gölgede bile Monstera'nın keyfi yerinde. Tabii ki büyümek için güneş ışığına ihtiyacı var. Doğrudan güneş ışığı almayan, yarı gölge bir nokta en iyi seçimdir. Monstera genellikle çok hızlı büyür. Monstera'nız güneş ışığına doğru mu büyüyor? Onu çevirmeyi unutmayın. Çünkü bir bitkiyi çevirmek çoğu zaman unutulan bir şeydir. Size bir ipucumuz var! Monstera'yı her suladığınızda çevirin. Bitkinizi döndürmek kısa sürede sulamanın bir parçası haline gelecektir ve böylelikle unutmayacaksınız.

Saksı Değişimi

Monstera'nın saksısını her yıl  değiştirmenizi öneririz. İthal torf toprağı ve öncekinden en az %20 daha büyük bir saksı kullanın . Saksı değişimi sayesinde bitki büyümek için yeni bir alan elde edecek. Bir bitkinin saksısını değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır. İlkbaharda bitki, büyümek için enerji üretir ve kök gelişimi için gereklidir.

Bitki Besini

İlkbahardan itibaren Monstera'yı beslemek önemlidir. Bunu Monstera'nıza her hafta biraz bitki besini vererek yapabilirsiniz. Çoğu durumda, bitki besinini vereceğiniz suyla karıştırabilirsiniz. Zaman ve emekten tasarruf sağlar! Sonbahar gelir gelmez Monstera'yı beslemeyi bırakabilirsiniz. Bu dönemdeki fazladan beslenme Monstera'nın kökleri için zararlı olabilir. Ve tabii ki bunu önlemek istersiniz! Bitki besininin dozajı ambalajında yazacaktır.

Sulama

Monstera'nın altı nemli olduğu sürece haftada bir miktar su yeterlidir! Nemi kontrol etmenin en iyi yolu parmağınızı toprağa koymaktır. 6 gün sonra toprak hala ıslak mı? O zaman muhtemelen çok fazla su veriyorsunuz. Sulamayı bir hafta atlamak en iyisidir. Monstera sürekli ıslak toprakta duruyorsa kök çürümesine yakalanabilir. Çok az su vermeniz de mümkündür. Suladıktan 2 gün sonra bunu kontrol edin. Toprak zaten kuru mu? O zaman bir dahaki sefere daha fazla sulayabilirsiniz. Kışın sulamanızı azaltabilirsiniz. Daha az sulamak en iyisidir, ancak bunu haftada bir yapmaya devam edin.

Hava Temizleme

Kalp şeklindeki güzel delikli yaprağıyla Monstera, iyi bir hava temizleyicidir. Gün içinde CO2'yi oksijene dönüştürmek için stomalarını açar. Havayı temizlemek söz konusu olduğunda Monstera için sorun değil! Kirli kokular veya zararlı maddeler mi?  Onları anında yok eder.

Zehirli mi?

Monstera'nın yaprak parçaları yenir yenmez her zaman bir veteriner hekime danışın. Monstera kediler için zehirlidir. Yaprağı yedikten sonra kediniz böbrekleri ile ilgili sorunlar yaşayabilir. Yutulduktan sonra kedinin diğer garip davranışlarını yakından takip edin.

Hastalık ve Zararlılar

Genel olarak Monstera, hastalıklardan ve haşarattan pek etkilenmez. Ancak, bir Monstera'nın yapraklarını yakından takip etmek akıllıca olacaktır. Monstera'daki en yaygın haşere et böcekleridir. Bu, haşere kontrolü ile tedavi edilebilir. 

    bottom of page