top of page
severin-candrian-wLPr6US-oPc-unsplash.jp

Ceropegia

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

16-24°C

wind.png

Rüzgar

Zararsız

078-cloudy.png

Konum

Yarı Gölge

cat.png

Toksisite

Zehirsiz

097-rain-5.png

Sulama

Haftada 1

Konum

Ceropegia Woodii güneş ışığından gerçekten keyif alabilir ama bunu uzaktan yapmayı tercih eder. Bitkiyi güneş ışığına maruz bırakırsanız, bitki hızlı bir şekilde ölecektir. Bitkiyi pencereden biraz daha uzağa yerleştirmek en iyisidir. Neyse ki Ceropegia Woodii, çok az ışık aldığında bize haber veriyor. Bitki çok az ışık alırsa yaprakları solar ve cam kenarına biraz daha yaklaştırmanız gerekebilir.

Bitki Besini

Ceropegia Woodii, büyük bir enerji tüketicisi değildir. Bu nedenle bitkileri beslemek kesinlikle gerekli değildir. Kullanmak isterseniz bitkiye ilkbahardan yaza kadar ekstra besin verebilirsiniz. Yeşil yapraklı bitki besini kullanın ve ambalajda önerilen kullanım miktarı yarıya indirin. Bitki besini vererek Ceropegia Woodii bitkisine biraz daha fazlasını verebilirsiniz. Kim bilir, belki fazladan besin güzel çiçeklerle sonuçlanır.

Saksı Değişimi

Bitki çok küçük kaldığında, her yıl saksı değişimi gerekli değildir. Yine de her 2 yılda bir Ceropegia Woodii'yi değiştirmenizi öneririz. İthal torf toprağı ve öncekinden en az %20 daha büyük bir saksı kullanın . Saksı değişimi sayesinde bitki büyümek için yeni bir alan elde edecek. Bir bitkinin saksısını değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır. İlkbaharda bitki, büyümek için enerji üretir ve kök gelişimi için gereklidir.

Sulama

Ceropegia Woodii etli bir bitkidir. Bu, bitkinin ıslak toprağı sevmediği anlamına gelir. Her halükarda haftada bir defadan fazla sulamayın. Her 10 günde bir de yeterlidir. Her sulamadan önce toprağın biraz kurumasını bekleyin. Kışın iki haftada bir sulayabilirsiniz. Bu fazlasıyla yeterli.

Hastalık ve Zararlılar

Ceropegia Woodii zararlılara veya hastalıklara duyarlı değildir. Bunun sebebi nedir? Bitki kuraklığa iyi dayanabilir ve yapraklar çoğu zararlı böceğin üzerinde yaşayamayacak kadar küçüktür. Bitki haşarattan muzdarip mi? O zaman bir su püskürtücü kullanmak en iyisidir. Genellikle birkaç sert su püskürtmesi ile haşaratlardan kurtulursunuz. Yetmedi mi, o halde böcek ilacı kullanabilirsiniz.

Hava Temizleme

Çoğu bitkinin hava temizleme işlevi olmasına rağmen, bunu Ceropegia Woodii'den çok bekleyemezsiniz. Bitkinin yaprağı o kadar küçüktür ki, hava temizleme işlevinin neredeyse hiçbir etkisi olmayacaktır. Bazen her şeye sahip olamazsınız :)

Zehirli mi?

Hayır, Ceropegia Woodii bitkisi toksik değildir! Her ne kadar zehirli olmasa da çocuklara ve evcil hayvanlara ekstra ilgi göstermek her zaman iyidir. Ceropegia Woodii'nin yaprağı mı yenildi? Ardından, emin olmak için bir doktora başvurun ve garip davranışları yakından izleyin.

bottom of page