top of page

Calathea

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

16-27°C

wind.png

Rüzgar

Zararlıdır

078-cloudy.png

Konum

Gölge

cat.png

Toksisite

Zehirsizdir

097-rain-5.png

Sulama

Haftada 1

Bitki Besini

İlkbaharda Calathea için ekstra besin ihtiyacı duyulur. İlkbaharda ve yaz aylarında o kadar çok yeni yaprak üretir ki bitki besinine ihtiyaç duyar. Yeni yapraklar çıkarmak çok enerji gerektirir ve Calathea bunu topraktan tek başına alamaz. Sulamaya ek olarak fıs fıs ile yapraklarına nem sağlamak önemlidir. Sonbaharda sulama miktarınızı biraz düşürebilirsiniz.

Hava Temizleme

Calathea güzel olmasısın yanı sıra, sizin için iyi bir şey de yapar. Son derece iyi bir hava temizleyicidir. Bitki gün boyunca güzel yapraklarının stomalarını açar ve CO2'yi oksijene dönüştürür. Yeterince faydası yokmuş gibi bir de hidrojen buharı yayar ve evinizdeki kötü kokuları ve zararlı maddeleri hapseder. 

Hastalık ve Zararlılar

Calathea'nın yapraklarını çok seviyoruz ancak onu başka sevenlerde var. Sonbaharda, evimizdeki ısıtma tekrar açılır açılmaz, Calathea'da örümcek akarları oluşabilir. Neyse ki, örümcek akarlarına karşı da önleyici tedbirler alabilirsiniz! Calathea'yı arada bir böcek ilacı ile buğulayın ve örümcek akarlarını uzak tutun.

Zehirli mi?

İyi haber! Calathea ailesi, insanlar veya hayvanlar için toksik değildir. Evcil hayvanlar içi bu nedenle Calathea çok güvenlidir. Bitkinizde yaprakların ısırıldığını ve hayvanın tuhaf davranışlar sergilediğini mi görüyor musunuz? En iyi tavsiye için veterinerle iletişime geçin.

Konum

Doğada, Calathea gölgede büyür. Genellikle bu gölge, Calathea çevresinde büyüyen daha büyük bitkiler ve ağaçlardan oluşur. Calathea bu nedenle güneş ışığına gerçekten aşina değildir. Calathea'yı doğada olduğu gibi güneş ışığına yerleştirmemek önemlidir. Hem doğrudan hem de dolaylı güneş ışığından kaçınmak en iyisidir. Kısmi gölgede Calathea için ışığı filtreleyen bir perde olsun. Eğer çok fazla güneş ışığına maruz bırakırsanız yaprakları sarıya dönebilir ve bu olsun istemezsiniz. 

Saksı Değişimi

Saksısında büyümediği sürece her yıl değiştirmek gerekli değildir Bitkinizi ve köklerini sağlıklı tutmak için iki yılda bir saksı değişimi yapılmasını öneririz. Calathea'yı satın aldıktan hemen sonra değiştirmenizi öneririz. Calathea'nın saksısını değiştirmek yeni besinler ve kök gelişimi için daha fazla alan sağlar. Yeni saksınız bir öncekinden minimum %20 daha büyük olmalıdır. 

Sulama

Calathea çok su tüketir. Yaz aylarında haftada iki kez küçük miktarlarda sulamak en iyisidir. İlkbahar ve sonbaharda haftada bir yeterlidir. Calathea'nın her zaman nemli toprakta olması önemlidir. Sulamaya ek olarak, bir Calathea'ya fıs fıs ile su püskürtmek de önemlidir. Yüksek nem seven bitkilerdir. Mükemmel bir banyo bitkisidir. Sonbaharda onu daha az sulayabilirsiniz.

bottom of page