top of page
download.jpg

Philodendron

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

18-29°C

wind.png

Rüzgar

Zararlı

078-cloudy.png

Konum

Yarı Gölge

cat.png

Toksisite

Zehirli

097-rain-5.png

Sulama

Haftada 1

Konum

Philodendron, güneşli yerlerin pek hayranı değildir. Bitki bu nedenle direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Öğle vakitlerinde parlak güneş ışığından kaçının! Bitkiye 3 saat gün ışığı vermek en iyisidir. Tavsiyemiz bundan daha fazlası olmasın! Bitkiyi doğrudan pencerenin yanına yerleştirmeyerek Philodendron'a bu 3 saatlik ışığı verebilirsiniz.

Bitki Besini

Philodendron'u bahardan itibaren beslemek önemlidir. Ekstra bitki besini vererek bunu haftalık olarak yapabilirsiniz. Philodendron ortalama olarak her 2 haftada bir bitki besinine ihtiyaç duyar. Bunun için yeşil yapraklı bitki besinini kullanabilirsiniz. Sonbahardan hemen önce bitki besinini aşamalı olarak durdurduğunuzdan emin olun. Sonbahardan kışa kadar bitkinin beslenmesine ihtiyaç yoktur.

Saksı Değişimi

Philodendron'un saksısını her yıl  değiştirmenizi öneririz. İthal torf toprağı ve öncekinden en az %20 daha büyük bir saksı kullanın . Saksı değişimi sayesinde bitki büyümek için yeni bir alan elde edecek. Bir bitkinin saksısını değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır. İlkbaharda bitki, büyümek için enerji üretir ve kök gelişimi için gereklidir.

Zehirli mi?

Philodendron yutulduğunda zehirlidir. Kediler genellikle bitkilerden çok etkilenir. Bitkinin yapraklarına yakından bakın. Yaprak yenildi mi? Daha sonra bir veteriner hekime danışın. Philodendron'un yaprakları kedinin böbreklerini etkileyebilir. Garip davranışları ve çarpıcı semptomları yakından takip edin.

Hastalık ve Zararlılar

Neyse ki, bir Philodendron genel olarak hastalıklardan ve haşarattan muzdarip değildir. Bitkinin yapraklarına yakından bakmak en iyisidir. Bitki et böceklerinden muzdarip olursa, hızlı bir şekilde aksiyon alabilirsiniz. Yaprakları nemli bir bezle silmek ve bitkiye böcek ilacı püskürtmek en iyisidir.

Sulama

Philodendron'un toprağını daima hafif nemli tutmak önemlidir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında! Haftada bir biraz su verin. Ama sonra gerçekten birazcık! Philodendron çok az su kullanır. Bu durum zamanla toprakta çok fazla su birikmesine neden olabilir ve fazla su topraktan akıp gidemez. Suyun çıkacağı tek yol köklerdedir ve bu da kök çürümesine neden olabilir. Kışın daha az su verebilirsiniz. Kışın iki haftada bir sulamak en iyisidir.

Hava Temizleme

Güzel bir ev bitkisi olmasının yanı sıra , Philodendron aynı zamanda hava temizleyicidir. Bitki gündüzleri stomalarını açar. ve bu şekilde CO2'yi oksijene dönüştürür ki bu sizin için bir avantajdır. Ek olarak, Philodendron havayı temizlemede de ustadır. Artık kirli kokular ve zararlı maddeler yok! Philodendron sizin için bununla ilgilenecek.

bottom of page