top of page
Image by Elly Endeavours

Peperomia

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

10-26°C

wind.png

Rüzgar

Zararlıdır

078-cloudy.png

Konum

Yarı Gölge

cat.png

Toksisite

Zehirsizdir

097-rain-5.png

Sulama

Haftada 1

Saksı Değişimi

Peperomia çok hızlı gelişen bir bitki değildir. Peperomia'nın saksısını 2 yılda bir değiştirmek en iyisidir. Saksı değiştirirken taze toprak ve öncekinden en az % 20 daha büyük bir saksı kullanın.

Hava Temizleme

Peperomia havayı inanılmaz derecede iyi temizler. Esas olarak Formaldehit maddesini anında sizin için havadan çıkarır. Bu zararlı madde birçok evde ve ofiste bulunur. Peperomia bu nedenle ideal bir  ofis bitkisidir ! 

Zehirli mi?

İyi haber! Peperomia zehirli değildir. Bitki bu nedenle evcil hayvanlar ve çocuklar için kesinlikle güvenlidir. Bitkiden yendiğini görürseniz emin olmak için her zaman bir doktora başvurabilirsiniz.

Konum

Bitkiyi dolaylı güneş ışığı alan bir yere yerleştirirseniz Peperomia'yı mutlu etmiş olursunuz. Çok fazla ışık Peperomia'nın yapraklarını yakabilir.   Aynı zamanda çok az ışık da bitki karartır. Peperomia en çok kuzeye bakan pencereye yakın bir yeri sever. Batı veya doğu penceresi de gayet iyidir. Direkt güneye bakan bir pencere iyi bir fikir değildir. Fazla güneşlenme bitkiniz için zararlı olacaktır.

Sulama

Bitki etli özelliklere sahip olmasına rağmen nemli toprakta olmayı tercih eder. Bu nedenle her hafta suya yalnızca yazın ihtiyaç duyulur. Bitkiyi kışın her 1.5 ila 2 haftada bir sulayın. Bitki, nemli toprağa daha çok sahip olmasına rağmen toprağın bir süre kuru kalması sorun olmaz.

Hastalık ve Zararlılar

Peperomia, hastalıklara ve haşaratlara karşı duyarlı değildir. Bitki örümcek akarından muzdaripse, bunu kahverengi ve kuru yapraklarından tanıyabilirsiniz. Zararlıları veya hastalıkları zamanında tespit edebiliyorsanız o zaman böcek ilacı kullanabilirsiniz.

bottom of page