top of page
Image by rigel

Kaktüs

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

7-29°C

wind.png

Rüzgar

Zararsız

078-cloudy.png

Konum

Aydınlık / Yarı Gölge

cat.png

Toksisite

Değişken

097-rain-5.png

Sulama

2-3 Haftada 1

Bitki Besini

Kaktüs, besin açısından fakir topraklarda büyür. Bu nedenle kaktüsünüze fazladan bitki besini vermenize gerek yoktur. Büyümeyi teşvik etmek için ilkbahardan yaza kaktüsler için özel bitki besini verebilirsiniz. Sulama sırasında belirtilen dozun 1/4 ünü verirsiniz. Sonbahar ve kış aylarında çok  fazla bitki besini bitkiye zarar verebilir.

Saksı Değişimi

Batıcı dikenleri nedeniyle bir kaktüsün yerini değiştirmek oldukça zor olabilir. Bu nedenle, sadece gerçekten gerekliyle bir kaktüsün saksısını değiştirmenizi tavsiye ederiz. Kaktüsünüz saksısından mı taşıyor? Kaktüsü tutmak için eldiven gazete veya eski bir havlu kullanın. Daha sonra kaktüsü saksısından yavaşça çekip yeni saksısına yerleştirebilirsiniz. Bu saksının öncekinden en az %20 daha büyük olduğundan emin olun.

Hava Temizleme

Kaktüs, havayı temizleyen bir ev bitkisi değildir. Bunun nedeni ise yavaş büyüme süreci ve yaprak eksikliğidir. Çoğu ev bitkisi havayı büyük yapraklarıyla arındırır, maalesef kaktüs buna sahip değildir. 

Konum

Kaktüs belki de var olan en kolay ev bitkilerinden biridir. İster doğrudan güneş ışığı ister yarı gölge olsun onu nereye koyduğunuz umurunda değil. Bir kaktüsün doğrudan güneş ışığında daha hızlı büyüyeceğini unutmayın. Bir kaktüs, yeterince güneş ışığı aldığında ilkbahar veya yaz aylarında çiçek açacaktır. Bir kaktüs mü satın aldınız? O zaman yeni arkadaşınızı pencerenin önüne koymayın. Yetiştirildiği serada filtrelenen ışık alır ve bu doğrudan güneş ışığından oldukça farklı! Kaktüsün ışık miktarına alışabildiğinden emin olun.

Sulama

Yaz aylarında kaktüsün her 2-3 haftada bir  miktar suya ihtiyacı vardır. Ya da hava çok sıcaksa fazladan bir yudum su vermek iyi olabilir. Bunu yalnızca kaktüsün toprağı fazla kavradığında, saksı içinde sallandığında yapın! Bir kaktüs su depolamada çok iyidir. Tek sorun, çok fazla su verirseniz kökler dışında hiç bir yere gidemez. Bu nedenle özellikle yarı gölgeli bir alanda kök çürümesi riski daha yüksek olacaktır. Kaktüsler yarı gölgede daha az su tüketir ve ne kadar su verileceğini tahmin etmek zor olabilir. Özellikle üst toprak zaten kurumuşken. Bizim tavsiyemiz, kışın sulamayı bırakabilirsiniz. Kaktüsünüz birkaç ay susuz güvenle yaşayabilir

Hastalık ve Zararlılar

Kaktüsler yüksek neme dayanamaz ve daha sonra küfler oluşabilir. Kaktüslerde bu yüzden fıs fıs kullanmanızı önermiyoruz. Kaktüsünüz de böcek akarları görürseniz kimyasal böcek ilaçları ile mücadele edebilirsiniz.

Zehirli mi?

Kaktüsler oldukça çeşitlidir, bu nedenle tüm kaktüsler adına konuşmak zordur. Çoğu kaktüs zehirli değildir, ancak bu tüm kaktüsler için geçerli değildir. Yenilebilir ve kesinlikle zehir olmayan kaktüsler bile var. Bu karmaşık bir konu! Kaktüsün dikkat etmeniz gereken ana kısmı beyaz sütüdür. Bir kaktüs zarar görürse sütünü dışarıya verebilir. Evcil hayvanınız bir kaktüsün sütüne maruz mu kaldı? O zaman garip davranışlara çok dikkat edin ve veterinerle iletişime geçin.

bottom of page