top of page
beaucarnea.jpg

Beaucarnea 

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

12-30°C

wind.png

Rüzgar

Zararsız

078-cloudy.png

Konum

Güneş

cat.png

Toksisite

Zehirsiz

097-rain-5.png

Sulama

2 Haftada 1

Konum

Beaucarnea en iyi şekilde bir pencerenin önüne veya yanına yerleştirilir. Bitki en az beş saat doğrudan güneş ışığını tercih ediyor. Çok fazla doğrudan güneş ışığı alan güneye bakan bir pencere çok iyi olabilir. Bitki çok az ışık alırsa, bunu özellikle ilkbahar ve yaz aylarında fark edeceksiniz. Çok az ışık varsa bitki taze yaprak üretmeyecektir. İlkbahardan itibaren her hafta yeni yapraklar eklenebildiğinden, yeni yapraklar çıkmadığında fark edilir.

Saksı Değişimi

Bitki çok küçük kaldığında, her yıl saksı değişimi gerekli değildir. Yine de 2-3 yılda bir saksı değiştirmenizi öneririz. İthal torf toprağı ve öncekinden en az %20 daha büyük bir saksı kullanın . Saksı değişimi sayesinde bitki büyümek için yeni bir alan elde edecek. Bir bitkinin saksısını değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır. İlkbaharda bitki, büyümek için enerji üretir ve kök gelişimi için gereklidir.

Bitki Besini

Beaucarnea büyük bir enerji tüketicisi değil. Bu nedenle, bu ev bitkisi için ekstra bitki besini kesinlikle gerekli değildir. Bitkileri ilkbahardan yaz sonuna kadar ayda bir kez besleyebilirsiniz. Yeşil yapraklı bitkler için uygun olan besini tercih edebilirsiniz. Ambalaj üzerinde belirtilen miktardan daha azını vermenizi tavsiye ederiz.

Sulama

Beaucarnea ilgili kullanışlı olan şey, bitkinin gövdesinde su depolamasıdır. Sonuç olarak, bitkinin nispeten az suya ihtiyacı vardır. Kışın bu ayda bir ve yazın biraz daha sık olacaktır. Her şeyden önce bitkinin dibine dikkat edin. Toprak birkaç günden bir haftaya kadar kuruduğunda tekrar sulanabilir. Bitkinin çok sık suya ihtiyacı olmamasına rağmen, büyük miktarlarda vermemek de akıllıca olacaktır. Bir dahaki sefere toprağın kuruması biraz daha uzun sürecekse bitki doymuş olur ve daha az su verebilirsin.

Hastalık ve Zararlılar

Beaucarnea özellikle bit, hastalık veya haşarattan etkilenmez. Tabii ki çok fazla su kök çürümesine neden olabilir. Bitki haşarattan muzdaripse, bunu böcek ilaçları ile kontrol edebilirsiniz.

Hava Temizleme

Beaucarnea gerçekten havayı temizlemiyor. Tabii ki bitki CO2'yi oksijene çeviriyor ama bu çok küçük bir ölçekte.

Zehirli mi?

Hayır, Beaucarnea bitkisi zehirli değildir. Evcil hayvanlarınız için çok iyi bir haber! Yine de, yapraklarını yemek asla iyi değildir. Böyle bir durumda, evcil hayvanınız garip davranıyorsa, veterinerinize başvurmanız en iyisidir.

bottom of page