top of page
Aspidistra-eliator-square.jpg.2.jpg

Aspidistra

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

7-29°C

wind.png

Rüzgar

Zararlı

078-cloudy.png

Konum

Yarı Gölge/Gölge

cat.png

Toksisite

Zehirsiz

097-rain-5.png

Sulama

2 Haftada 1

Konum

Aspidistra, diğer bitkiler arasında doğal olarak büyür. Aspidistra için en iyi yaşam alanı bu nedenle yarı gölgedir. Aspidistra'nın güneş ışığı aldığından (dolaylı, direkt değil) emin olun. Sadece yapay ışık yeterli değildir. Aspidistra için en iyi yerler şöyledir; Doğrudan kuzeye bakan bir pencerenin tam önü. Batıya veya doğuya bakan bir pencereniz var mı? O zaman pencereden iki ila dört metre uzakta da iyidir. Güneye bakan pencereleriniz varsa, çok fazla alana ihtiyacınız olacak. Aspidistra, pencereden yaklaşık dört ila altı metre uzakta güneye bakmayı tercih ediyor. Çok fazla ışık Aspidistra yaprağını sarartır.

Saksı Değişimi

Bitki çok küçük kaldığında, her yıl saksı değişimi gerekli değildir. Yine de her 2-3 yılda bir Aspidistra'yı  değiştirmenizi öneririz. İthal torf toprağı ve öncekinden en az %20 daha büyük bir saksı kullanın . Saksı değişimi sayesinde bitki büyümek için yeni bir alan elde edecek. Bir bitkinin saksısını değiştirmek için en iyi zaman ilkbahardır. İlkbaharda bitki, büyümek için enerji üretir ve kök gelişimi için gereklidir.

Hastalık ve Zararlılar

Aspidistra, zararlılardan veya hastalıklardan çabucak muzdarip olan bir bitki değildir. Aspidistra genellikle böceklerden muzdariptir. Tüm haşere ve hastalık durumlarında pestisit kullanılmasını tavsiye ederiz.

Bitki Besini

Aspidistra o kadar yavaş büyür ki bitki besini şart değildir. Bitki besininin kullanılması Aspidistra'ya kesinlikle bir destek sağlayacaktır . Bitki besini kullanacaksanız sadece ilkbahardan yaz sonuna kadar gereklidir. Aspidistra için yeşil yapraklı bitki besinini kullanabilirsiniz. Miktar söz konusu olduğunda, ambalaj üzerindeki bilgilere danışmak en iyisidir.

Sulama

Aspidistra, temelde oldukça kolay bir ev bitkisidir. Sulama söz konusu olduğunda, bitki çok az talepte bulunur. Aspidistra'yı birkaç gün susuz bırakmak en iyisidir. Bu nedenle bitkinin 1.5 ila 2 haftada bir sulanmasını öneririz.

Hava Temizleme

Eh, Aspidistra gerçekten havayı aşırı derecede temizlemiyor. Neyse ki, bitkinin başka birçok avantajı var. Aspidistra tabii ki CO2'yi oksijene de dönüştürebilir. Hava kalitesini ölçseniz bile herhangi bir fark görmüyorsunuz. 

Zehirli mi?

Tüm hayvan severlere müjde! Arecaceae zehirli değildir. Kedinizi veya köpeğinizi bitkiye bırakmakta özgürsünüz. Tabi ki yaprağını yemeyi önermiyoruz. Bu tarz durumda emin olmak için bir doktora başvurabilirsiniz.

bottom of page