top of page

Anthurium

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

14-35°C

wind.png

Rüzgar

Zararlıdır

078-cloudy.png

Konum

Güneş

cat.png

Toksisite

Zehirlidir

097-rain-5.png

Sulama

Haftada 1

Anthurium güneşli yerleri sever ancak uzun süre güneş altında kalmamalı. Bu yüzden garanti olması için yarı gölge - güneşli  bir konumda durabilir. Çok fazla güneş ışığı alırsa bitkinin yaprakları sararır. Bitki eğer yeterince ışık alamazsa bu seferde Anthurium hiç çiçek açmayacaktır. Anthurium'ların yeşil çiçekler açması da mümkündür. Bu kötü bir durum değildir.

Konum

Saksı Değişimi

Saksısında büyümediği sürece her yıl değiştirmek gerekli değildir Bitkinizi ve köklerini sağlıklı tutmak için iki yılda bir saksı değişimi yapılmasını öneririz. Anthurium'u satın aldıktan hemen sonra değiştirmenizi öneririz. Anthurium'un saksısını değiştirmek yeni besinler ve kök gelişimi için daha fazla alan sağlar. Kullanacağınız toprağın hafif ve lifli olması suyun toprak içindeki akışı için çok iyidir. Saksı değişimi için en uygun zaman bahardır.

Hava Temizleme

Anthurium havayı çok iyi temizleyen bir bitkidir. Bu nedenle NASA'nın en çok hava temizleyen bitkiler listesinde yüksek sıralardadır. Bitki, CO2'yi oksijene dönüştürmek için gün boyunca stomalarını açar.

Hastalık ve Zararlılar

Anthurium zararlılara ve hastalıklara karşı dirençlidir. Ancak her zaman oluşabilecek sineklenme ve kök çürümeleri sulamaya bağlıdır. Sineklenme durumunda böcek ilacı kullanabilirsiniz.

Zehirli mi?

Anthurium'un genç yaprakları ve çiçekleri biraz zehirli olabilir. Evcil hayvanınız bitkinizden yedikten sonra bulantı ve kusma meydana gelebilir. Şüphelenirseniz hemen bir doktora başvurun.

Sulama

Anthurium oldukça az su tüketir. Bitki sürekli olarak hafif nemli toprakta olmayı tercih etse de yaz aylarında haftada bir sulamanızı öneririz. Kışın su miktarını azaltabilirsiniz. Bu şekilde toprağı sürekli nemli tutar ve kök çürümesini önlersiniz. Anthurium'un kullanabileceğinden fazla su olduğunda kök çürümesi başlar. Bitkinizi mutlu etmek istiyorsanız su püskürtücüsü ile çalışın.

Bitki Besini

Anthurium çiçekleri için oldukça fazla besin tüketir. 6 ila 8 hafta sonra saksı içerisindeki tüm kaynağı tüketir. İlkbahardan yazın sonuna kadar ayda bir kez beslemenizi öneririz. Bunun için özellikle çiçekli bitkiler için olan besinleri kullanabilirsiniz. Kullanım miktarları için ambalaj üzerindeki talimatları kontrol ediniz.

bottom of page