top of page

Aloe

pills.png

Besin

İlkbahar - Yaz

094-thermometer-2.png

Sıcaklık

18-26°C

wind.png

Rüzgar

Zararsız

078-cloudy.png

Konum

Aydınlık

cat.png

Toksisite

Zehirsizdir

097-rain-5.png

Sulama

Haftada 1

Bitki Besini

Aloe, besin açısından fakir topraklarda doğal olarak büyür. Bir ev bitkisi olarak aslında herhangi bir ek bitki besinine ihtiyaç duymaz. Büyümeyi teşvik etmek isterseniz ilkbaharda bitki besini kullanabilirsiniz. Bitki besinini kaktüsler için olandan seçin ve önerilen biktarın 1/4'ünü kullanın. Daha fazlasına ihtiyacı yoktur.

Aloe, bakımı çok zor bir bitki değildir. İster yarı gölgede ister direkt güneş ışığında yetiştirebilirsiniz. Direkt gelen güneş ışığını çok iyi tolere edebilir hatta çok az ışığın olduğu konumlarda da yetişebilir. Evinizde hangi konumu seçerseniz seçin Aloe kolay adapte olmaktadır.

Konum

Saksı Değişimi

Saksısında büyümediği sürece her yıl değiştirmek gerekli değildir Bitkinizi ve köklerini sağlıklı tutmak için iki yılda bir saksı değişimi yapılmasını öneririz. Yeni saksısı bir öncekinden %20 daha büyük olmalıdır. Kullandığınız toprak geçirgen ve çok su tutmamalıdır.

Hastalık ve Zararlılar

Aloe da çok az hastalık ortaya çıkar. Aloe oldukça özel bir ev bitkisidir. Özel işlevlerinden daha da fazla yararlanabilirsiniz. Örneğin yaprağından çıkan jelimsi bitki özü iyileştirici bir etkiye sahiptir. Cilt sorunları, yanıklar veya serinlemek için mükemmeldir.

Zehirli mi?

Aloe zehirli değildir. Evcil hayvanınız Aloe'nun yapraklarıyla fazla meşgulse o halde dikkatli olun. Aloe'nun suyu müshil etkisi yaratabilir. Garip davranış durumunda en iyisi veterinere danışmak olacaktır.

Sulama

Yaz aylarında Aloe'ya ayda bir su verebilirsiniz. Çok fazla şeye ihtiyacı yoktur. Sadece sıcak hava dalgasının yoğun olduğu dönemlerde fazladan biraz su verebilirsiniz. Unutmayın sadece toprağı tamamen kuruduğunda su vermelisiniz. Aloe etli bir bitkidir bu nedenle su depolama konusunda uzmandır. Tek sorun çok fazla su onu korkutur. Yarı gölge bir konuma koyarsanız kök çürüme riski daha fazladır. Bitki yarı gölgede daha az su kullanır ve sulamak için ne kadar suya ihtiyacı olduğunu tahmin etmekzor olabilir. Bu nedenle birkinize biraz daha az su verin. Düşündüğünden daha azına ihtiyacı vardır, hatta kışın sulamayı unutabilirsiniz :)

Hava Temizleme

Aloe öz suyunun yanı sıra havayı arındırmada da iyidir. Genellikle  boya ve kimyasal temizlik ürünlerinde bulunan Benzen ve Formaldehit gibi zararlı maddeleri anında havadan uzaklaştırır. Eviniz tadilattan yeni mi çıktı? O halde kötü kokulardan kurtulun! Aloe bu durumu sizin için çözecektir.

    bottom of page